Druhy medu a ich vlastnosti
- Eva Pavlíková
- Sep 16, 2017
- 4 min read

Lipový med - má lahodnú chuť a voňavú arómu. Niekoho môže po konzumácii "zaškriabať" v hrdle. Má však vysokú enzymatickú aktivitu. Obsahuje aj glukózu aj fruktózu. Pôsobí proti nachladnutiu a má protizápalový účinok. Pomáha pri zápaloch horných dýchacích ciest, zápale priedušiek, astme, angíne a zápale prínosových dutín, horúčke. Podporuje vykašliavanie, detoxikuje, zlepšuje metabolizmus. Používa sa pri liečbe zápalu močových ciest a reume.
Tohtoročný lipový medík ponúkame z oblasti Borinka.
Slnečnicový med - má typickú farbu, krásnu vôňu a výraznú chuť. Zvyšuje imunitu, pomáha pri psychickej záťaži a bojuje proti únave. Znižuje horúčku a podporuje potenie. Obsahuje vysoký podiel glukózy, preto rýchlejšie kryštalizuje. Obsahuje selén. Selén je významný antioxidant, ktorý pomáha telo chrániť pred voľnými radikálmi. Inými slovami je to stopový prvok potrebný pre správnu činnosť systému obranyschopnosti ľudského organizmu, ktorý chráni bunky pred škodlivými látkami v životnom prostredí a priaznivo pôsobí na štítnu žľazu. Tiež chráni pred srdcovocievnymi a nádorovými ochoreniami. Slnečnicový med nie je vhodný pre alergikov.
Tohtoročný slnečnicový medík ponúkame z oblasti Berg, Kittsee, Vajnory.
Medovicový med - má tmavšiu farbu ako ostatné druhy. Má mimoriadny obsah živín a minerálov. Medovica je produktom hmyzu - vošiek, ktorých sekrét potom včely ďalej spracujú. Medovicový med je skutočná medicína a užíva sa po lyžičkách a nie je vhodný na bežné používanie (do čaju, na pečenie...). Medovicový med obsahuje najmenšie množstvo peľu. Jeho výskyt je vzácny a nie každý rok sa ho podarí vyprodukovať.
Medovicový medík tento rok už v ponuke nemáme.
Repkový med - je bielo-žltej farby. Je miestami až príkro sladký. Zo všetkých medov má najnižší obsah sacharózy. Je ľahko stráviteľný, pôsobí upokojujúco. Obsahuje najviac esenciálnych aminokyselín zo všetkých kvetových medov. Obsahuje alkaloid - bazicin s protirakovinovými účinkami. Posilňuje funkciu srdcového svalu, tiež sa odporúča pri problémoch s hrdlom a pri chrípke. Tekutý med je schopný veľmi rýchlo skryštalizovať (najrýchlejšie zo všetkých medov). Do pôvodnej tekutej formy ho uvediete vo vodnom kúpeli (len do 50 stupňov!) prípadne na radiátore:-).
Repkový medík tento rok pochádza z oblasti Rusovce-Jarovce.
Pastovaný med - repkový pastovaný (vyšľahaný) med má jednu veľkú výhodu a síce, že aj po niekoľkých rokoch si uchová krémovú podobu a ľahkú naberateľnosť. Nesteká z lyžičky a neumaže celý stôl:-) Je bielo-smotanovej farby a je to prvý jarný med, ktorý je z prevažnej časti z repky, ale môže sa robiť takisto z medu ovocných stromov. Tekutý priezračný repkový med je schopný behom týždňa, prípadne vplyvom chladu, skryštalizovať. Pastovaný med nie, ľahko sa naberá a je vhodný pre tých, čo med veľa nekonzumujú a chcú ho mať stále natierateľný. Pri pastovaní medu sa do neho nič "cudzie" nepridáva, čiže netreba sa báť. Jeho konzistencia sa mení len mechanickou úpravou (premiešavaním). Je ľahko stráviteľný vďaka vyššiemu obsahu jednoduchých cukrov - glukózy a fruktózy.
Agátový med - má svetlú farbu, niekedy až do "zelena". Chutí najsladšie zo všetkých medov. Kvôli vysokému obsahu fruktózy (ovocný cukor) zostáva v tekutom stave najdlhšie, čiže pomaly kryštalizuje. Je vhodný pre diabetikov, najmenšie deti a slabších alergikov. Je vhodný ako doplnok pri liečbe močových ciest, prechladnutia, zápale horných dýchacích ciest. Je vhodný aj pre pacientov s poruchami trávenia, chorobami obličiek, zápalom žalúdka a čriev, žalúdočnými vredmi a vredmi dvanástnika.
Agátový medík tento rok pochádza z oblasti pohraničia a Devínskej n. Vsi.
Facéliový med - med z facélie je zaujímavý a chuťovo naozaj iný. Na rôznych fórach a blogoch sa dočítate, že chutí tak trochu citrónovo, ale podľa mňa chutí "ostro", "trávovo", akoby ste zahryzli do zelenej časti červeného melóna. Táto výrazná chuť vás ohromí, no po čase vám začne veľmi chutiť. Facéliové polia sú nádherne fialové, máte pocit, že vidíte levanduľu niekde v Provence. Mne z blízka pripomína bodliak. Okrem toho, že ju v poľnohospodárstve využívajú ako zelené hnojivo je vraj po agáte jednou z najvýdatnejších medonosných rastlín. Vďaka vysokému podielu ovocného cukru len pomaly kryštalizuje. Med z facélie účinne dezinfikuje, ošetruje pokožku a výborne hojí spálenú kožu. Významne ovplyvňuje aj hladinu cholesterolu v krvi.
Facéliový medík tento rok pochádza z polí medzi Bergom a Kittsee.
Feniklový med - žltý kvet feniklu a plody feniklu obsahujú látky, ktoré pomáhajú skvapalniť hlien a čiastočne uvoľňujú kŕče. Poznáme feniklové čaje, ktoré bežne podávame malým detičkám keď ich trápi bruško. Fenikel má upokojujúce účinky na črevá, pôsobí proti kŕčom a nadúvaniu. Med z feniklu je ideálny tiež pri dráždivom a vlhkom kašli. V ľudovom liečiteľstve sa bežne využíval pri zápaloch v hrdle.
Feniklový medík tento rok pochádza z políčok pri Deutsch Jahrndorfe.
Gaštanový med - je to med tmavšej farby, s výraznou chuťou, miestami pikantnou až horkou. Podporuje cirkuláciu krvi a produkciu červených krviniek, tiež činnosť pečene a žlčníka. Tento rok sa nám podaril výrazný gaštanový med po prvýkrát.
Pohánkový med - med je opäť tmavšej farby a často sa na Slovensku nevyskytuje. Má špecifickú vôňu a býva dosť vyhľadávaný (nielen dámami v období tehotenstva a následne v období dojčenia pre svoj vysoký obsah rutínu). Účinkuje tiež proti dráždivému nočnému kašľu. Podporuje činnosť tráviaceho traktu a nachádza svoje miesto u pacientov s problémami ciev (zamedzuje krvácavosti žiliek, spevňuje cievy a pomáha pri krvácajúcich ďasnách, ochoreniach očnej sietnice spojenej s krvácaním, či zlatej žile). Rutín sa tiež použiva ako podporná liečba premenštruačného syndrómu (PMS), ako prevencia pri mozgových a srdcovo-cievnych ochoreniach a cukrovke.
Pohánkový med sa podaril vyprodukovať vďaka farmárom a ich políčkam pri pohraničnej dedinke Berg.
Ďatelinový med - používame proti bronchitíde, prechladnutiu a na vykašliavanie. Tento rok máme ďatelinový medík spolu so slnečnicou a má krásnu mahagónovú farbu.
Propolis
V tohtoročnej ponuke nájdete aj propolisovú tinktúru. Naša tinktúra vzniká luhovaním surovéhu propolisu v alkohole, jeho následného scedenia a zriedenia na 60 percentnú koncentráciu. Účinky propolisu nájdete tu:
- anestetické - tlmí bolesť, napr. kĺbov, svalstva, zubov...
- zápaly ďasien, afty
- prírodné antibiotikum
- stimulačné - povzbudzuje imunologický systém organizmu
- antitoxické - ruší účinky niektorých jedov a bakteriálnych toxínov
- baktericídne, antivírové - ničí a brzdí rast baktérií, vírusov a plesní
- dematoplastické, antifilogistické - podporuje hojenie rán a pôsobí protizápalovo
Určite použite propolis:
- Pri angíne, pri bolestiach krku, nachladnutí, chrípke (dáme do 2 dcl teplej vody 1 kávovú lyžičku tinktúry a niekoľkokrát denne kloktáme)
- Pri kurích okách, otlakoch, vredoch prikladáme na noc, na postihnuté miesto namočenú vatu v tinktúre a zaviažeme.
- Pri kožných chorobách - ranku potierame tinktúrou (napr. afty, herpes).
- Pri plesňovom ochorení medzi prstami na končatinách a iných miestach potierame vatou namočenou v tinktúre.
- Pri bolestiach zubov a ďasien prikladáme namočenú vatu v tinktúre na boľavý zub/miesto.
- Pri popáleninách 1. stupňa natierame postihnuté miesto tinktúrou.
- Pri doliečovaní starých rán a preležanín. Tieto najskôr umyjeme repíkovým odvarom a potom natrieme tinktúrou.
Peľ
Viac o ňom na našej stránke...